Skaza białkowa u dzieci i niemowląt

Skaza białkowa to schorzenie polegające na alergii pokarmowej na mleko i jego przetwory. Najczęściej pojawia się u dzieci i niemowląt i zazwyczaj wymaga zastosowania odpowiedniej diety, eliminującej produkty nabiałowe.

Na czym polega skaza białkowa?

Skaza białkowa to najczęściej wrodzony defekt organizmu dziecka, którego system odpornościowy reaguje alergia na spożycie produktów zawierających mleko i jego przetwory. Alergia tego rodzaju najczęściej ujawnia się u dzieci w wieku 2-3 miesięcy, ale zdarza się też u młodszych. Organizm niemowląt ze skazą białkową mobilizuje siły obronne układu immunologicznego w reakcji na białka mleka, traktując je na równi ze szkodliwymi dla organizmu drobnoustrojami i reagując stanem zapalnym. Najczęściej występujące objawy skazy białkowej to wysypka, która jest zlokalizowana na policzkach i za uszami. Wysypka alergiczna przybiera postać drobnych, czerwonych krostek lub szorstkich placków skóry o niewielkich rozmiarach. Przy silnej reakcji uczuleniowej wysypka może występować także na szyi, tułowiu i na kończynach zwłaszcza w zagłębieniach łokci i pod kolanami. Objawami skazy białkowej są także bóle brzucha, kolki, wymioty i obecność krwi w stolcu, a w bardziej ostrych przypadkach także problemy z oddychaniem.

Jak radzić sobie ze skazą białkową?

W przypadku skazy białkowej zaleca się przede wszystkim wyeliminowanie z diety dziecka mleka i jego przetworów. Ponieważ w tym wieku rozwijają się zęby i kości dziecka, a zapotrzebowanie na wapń jest dość duże, warto pamiętać zapewnieniu w diecie wystarczającej ilości tego minerału, podając np. ryby, migdały oraz rośliny strączkowe, a także suplementy diety. O ile jest to możliwe, dzieci ze skaza białkową powinny być karmione mlekiem matki, jednak należy wtedy pamiętać o tym, że kobieta powinna przestrzegać pewnych zasad żywieniowych, takich jak rezygnacja z mleka krowiego i produktów, które mogłyby wywołać alergię u dziecka. Dietę eliminacyjną można także uzupełnić stosowaniem preparatu Latopic, bogatego w dobroczynne bakterie kwasu mlekowego, które pomagają złagodzić objawy skazy białkowej u dzieci. Warto pamiętać, że większość dzieci wyrasta ze skazy białkowej, najczęściej około 2 roku życia, po czym możliwy jest powrót do tradycyjnej diety, w której pojawiają się przetwory mleczne.

Similar Posts

2 Comments

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.