Urząd Miejski apeluje: Dbaj o siebie – nie pal śmieci!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Już od kilku tygodni trwa sezon grzewczy. W Śremie, jak w wielu innych miastach w Polsce nad domami pojawiły się kłęby dymu. Niestety bardzo często w piecach palone są śmieci, co spacerując głównie Starym Miastem po prostu czuć. Urząd Miejski po raz kolejny apeluje do mieszkańców całej gminy Śrem o rozsądek i nie wykorzystywanie odpadów do spalania w piecach czy kotłowniach domowych!

Podczas spalania odpadów w instalacjach domowych do powietrza emitowane są trujące dla ludzkiego zdrowia i środowiska naturalnego związki chemiczne, które przyczyniają się do powstawania wielu chorób powszechnych już u dzieci! Są to m.in. astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie skóry, alergie pokarmowe, a nawet choroby nowotworowe.
Spalanie śmieci w domowych piecach zanieczyszcza także przewody kominowe i często doprowadza do pożarów.

Śremska Straż Miejska prowadzi stałe kontrole dotyczące spalania odpadów na wybranych nieruchomościach w całej gminie. W październiku kontrole zaplanowano w miejscowościach: Mechlin, Zbrudzewo, Góra, Krzyżanowo, Dalewo, Wirginowo, Pysząca, Sosnowiec oraz na terenie miasta Śrem – ulice: Adamskiego, Wyszyńskiego, Kolejowa, Brzechwy, Sikorskiego, Reymonta, 1 Maja, Kosynierów.

Urząd Miejski apeluje: Dbaj o siebie – nie pal śmieci!

Zgodnie z ustawą o odpadach i kodeksem wykroczeń – spalanie śmieci (odpadów) w piecach i kotłowniach domowych, jak również na wolnym powietrzu jest zakazane. Za palenie odpadów sąd grodzki może wymierzyć grzywnę w wysokości 5000 złotych.

Pamiętajmy, że na skutki spalania odpadów w nieprzystosowanych do tego paleniskach najbardziej narażone są dzieci. Nie palmy śmieci w piecach domowych!

7 Responses

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: