Wybór korepetytora nie jest taki prosty… Poznaj 5 zasad od Preply

Gdy zdecydujemy się już na naukę indywidualną z osobistym korepetytorem przychodzi nam dokonać wyboru nauczyciela. To trudne zadanie nawet dla osób doświadczonych. Często przy wyborze kierujemy się osobistymi przeżyciami z poprzednimi nauczycielami. Zwykle wiemy jakiego nauczyciela winniśmy unikać, rzadziej to, jakiego nauczyciela szukamy. Co ważne dla większości uczniów nauczyciel winien trafiać do ucznia, umieć przekazać wiedzę, wytłumaczyć trudniejsze zagadnienia i odpowiedzieć nie tylko na pytania ze strony ucznia, ale i potrzeby ucznia. Niestety z ogłoszenia nie dowiemy się, czy dany korepetytor będzie potrafił nas zainspirować, zainteresować wiedzą.

Warto jest kierować się sprawdzonymi zasadami!

Dowiemy się za to jaką skończył szkołę, jakie ma doświadczenie itp. Czy te  informacje się nam przydadzą? Zapewne tak, jednak nie powinny być decydujące. Tym samym wybór korepetytora nie jest tak prosty, na jaki może wyglądać z boku. Wie o tym każdy, komu kiedyś przyszło szukać oferty korepetycji. Dodatkowym utrudnieniem jest to, gdzie szukamy korepetytorów. Zaufane źródło jest bardzo ważne. Oferty ze słupa ogłoszeniowego, gazety są ryzykowne, poza tym trzeba się sporo naszukać, by znaleźć odpowiednią osobę. Zupełnie inaczej jest z korepetycjami online, których oferty dostępne są również online, między innymi w serwisie preply.com. Wybór jest duży, wręcz zbyt duży. W niektórych rejonach kraju, mniejszych miejscowościach korepetytorów jest nieco mniejszy wybór, zwłaszcza jeśli chodzi o niszowe dziedziny wiedzy, wyszukane przedmioty. Mając jednak możliwość skorzystania z e-nauki w formie korepetycji przez Skype nie jesteśmy zależni od oferty stacjonarnej, monopolu nauczycieli lokalnych.

Nie musimy uczyć się na swoich błędach, możemy korzystać z błędów innych.

Zanim umówimy się na korepetycje z wybranym lektorem, nauczycielem warto jest rozważyć, czy ta osoba będzie na tyle dyspozycyjna, na ile potrzebujemy, czy zdoła nam zapewnić wysoki poziom wiedzy, biorąc pod uwagę jej kwalifikacje i doświadczenie. Po pierwsze warto jest przygotować sobie listę oczekiwań wobec nauczyciela. Przy tak szerokiej ofercie korepetytorów nie musimy godzić się na warunki proponowane przez nauczycieli, za to możemy szukać korepetytorów spełniających nasze oczekiwania względem organizacji korepetycji. Kiedy już wiemy, jakimi cechami winien się wyróżniać idealny korepetytora dla nas należy pod tym kątem przeszukiwać ogłoszenia korepetytorów.
Ważne by korepetytor utrzymywał z nami pozytywną relacje, jednocześnie był autorytetem, ale i osobą godną zaufania i poradzenia się. Często z korepetycji korzystamy właśnie po to, by utrzymać systematyczność nauki, zmobilizować się do pracy i zmotywować. Korepetytor winien umieć nas zmotywować nie umniejszając naszej samoocenie. Nie może być dla nas zbyt rygorystyczny, ale i zanadto łagodny. Warto znaleźć nauczyciela, który jest do nas podobny pod kątem osobowości, zainteresowań. Nawiązując nić porozumienia z nauczycielem winniśmy być zrozumiani, jak i my rozumieć nauczyciela. Nie każdy nauczyciel jest oddany swej pracy i kreatywny w dopasowywaniu i przygotowywaniu zajęć. Prócz zaangażowania warto też by korepetytor chciał nas poznać bliżej, identyfikując nasze trudności i zdolności. Pomoże to w zaplanowaniu nauki na przyszłość.

Warto pamiętać, iż to nauczyciel, korepetytor przygotowuje nam zadania praktyczne, wykłady. By być zadowolonym z treści zajęć winniśmy mieć wpływ na kształt korepetycji tak pod kątem warunków nauki, terminu, jak i zawartości. W końcu korepetytor winien być także osobą, na której usługi nas stać. Nie powinniśmy wybierać ofert wyjątkowo okazjonalnych i zbytnio tanich, bowiem są one zwykle podejrzane, kiepskiej jakości. Mimo wszystko tanio nie zawsze oznacza źle. Wybierając korepetytorów online z miejscowości, w których jest duża konkurencja, jak również z rejonów o bardzo dużym bezrobociu możemy skorzystać z niższych stawek za lekcje przez Skype w tej samej jakości, co znacznie droższe oferty ze stolicy, czy rodzinnego miasta. Istotna jest jakość nauczania, warsztatu pracy. Tanie korepetycje cechują przede wszystkim korepetytorów początkujących, młodych, którzy nie maja stosownych kwalifikacji do nauki, jednak nie zawsze umniejsza im to wiedzy.

W zależności od tego jakiego przedmiotu chcemy się uczyć ważne są metody nauczania, pomoce dydaktyczne stosowane przez nauczyciela.

W wyborze korepetytora często kierujemy się poleceniem innych, znajomych, rodziny, opiniami z sieci itd. Nie jest to zbyt trafne rozwiązanie. Owszem renoma korepetytora nie bierze się znikną i pozytywne opinie i oceny jego pracy warto wziąć pod uwagę, osoby takie budzą w nas zaufanie, ale nie zawsze korepetytor, który był idealny dla koleżanki, dla nas także będzie dobry. Optymalnym rozwiązaniem jest przetestowanie nauczyciela. Nie zawsze mamy takie możliwości, jednakże jeśli tylko natrafimy na możliwość skorzystania z lekcji próbnej, warto jest poświęcić czas na sprawdzenie korepetytora. W towarzystwie korepetytora winniśmy czuć się bezpiecznie i swobodnie. Nie powinniśmy mieć przed nauczycielem tajemnic, jak bywa to w grupowej nauce w szkole.

Chcąc uczyć się w formie korepetycji zależy nam przede wszystkim na tym, by się nauczyć skutecznie danego materiału, by zdać maturę, egzamin i być usatysfakcjonowanym z wiedzy zdobytej przy pomocy korepetytora. Z tym wiąże się atmosfera zajęć. Dbając o przyjemność  towarzyszącą nauce z pewnością uczyć się nam będzie szybciej. Zajęcia z korepetytorem winny być wartościowe, co oznacza również, ze powinny być ciekawe, wciągające i atrakcyjne, zwłaszcza jeśli jesteśmy uczniami o szczególnych potrzebach. Kiedy lekcje są ciekawe, chce się nam uczyć, sięgamy częściej po korepetycje. Aby sprostać zadaniu organizacji idealnych zagadnień potrzebne jest doświadczenie. Stąd też szukając nauczyciela warto jest zwrócić uwagę na doświadczenie, staż pracy, rodzaj wykonywanej dotąd pracy przez potencjalnego korepetytora. Z doświadczeniem wiążą się również kompetencje. Korepetytor nie musi posiadać szeregu certyfikatów i dyplomów, za to praktyczna wiedza jest wskazana.

Forma zajęć jest równie ważna co pozostałe cechy nauczyciela. Wartościową formą zajęć edukacyjnych są korepetycje przez Skype dostępne przez telefon, tablet, laptop. Aktualnie to przyszłościowy sposób nauki zyskujący wielu zwolenników. Łączą one najlepsze cechy modelu indywidualnej edukacji z nowoczesnymi technologiami. Edukacja zdalna dzięki korepetytorom zyskała na popularności. Dostępność wiedzy online zachęca do zgłębiania wiedzy, a także do dzielenia się nią przez Skype. Co istotne nowoczesny sposób nauki opiera się na interaktywności, co za tym idzie od nauczyciela wymaga się interakcji, nie wykładu, czy też przepytywania ucznia. Podsumowując, wybrane zasady i wskazówki jak wybierać korepetytora są bardzo ogólne. Aby nie żałować wyboru winniśmy uwzględnić zarówno powyższe porady, jak i własną intuicję, przeczucie. Czasem korepetytor robi na ans dobre wrażenie od pierwszego kontaktu, a czasem odpycha nas czy to wyglądem, czy tonem głosu. Są to indywidualne preferencje, jakie również powinniśmy uwzględnić, jeśli mamy się czuć komfortowo podczas zajęć i osiągać dobre wyniki w nauce.

Autor: Preply.com, platforma udzielająca m.in. korepetycji z języka niemieckiego w wielu miastach w Polsce jak i naukę via Skype.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.