Jak zadbać o zdrowe zęby u dziecka?

O zęby należy dbać już od najmłodszych lat. Pozwoli to w przyszłości uniknąć poważnych problemów, jak próchnica czy choroby dziąseł, które to prowadzą do stopniowego uszkodzenia, a w konsekwencji nawet utraty zębów. Dlatego też obowiązkiem rodziców jest zadbać o zdrowe zęby dziecka. W jaki sposób? Wszystko sprowadza się do 3 zasad.

Już ponad połowa trzylatków ma próchnicę, a wraz z wiekiem dziecka problem narasta. Najbardziej na nią narażone są zęby mleczne oraz dopiero wyrastające stałe. Spowodowana jest wieloma czynnikami, wśród których najważniejsze to:

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej (zaniedbania),
  • nieprawidłowa dieta (nadmiar spożywanych cukrów),
  • wady zgryzu (ściśnięte zęby, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się próchnicy).

Aby zapobiec próchnicy i chorobom dziąseł, należy odpowiednio zadbać o zdrowie zębów. A najlepiej czynić to już w wieku dziecięcym, pamiętając o:

  • profilaktyce stomatologicznej,
  • prawidłowej diecie,
  • eliminowaniu ewentualnych wad zgryzu.

Profilaktyka stomatologiczna

Na profilaktykę stomatologiczną składają się regularne wizyty kontrolne u dentysty oraz zgodna z jego zaleceniami higiena jamy ustnej. Najlepiej, aby udać się z dzieckiem do dentysty, gdy zaczynają wyrastać pierwsze ząbki – co zwykle następuje, gdy dziecko osiągnie 6 miesiąc. Regularne wizyty powinny rozpocząć się najpóźniej, gdy dziecko skończy 4 lata. Na pierwszej wizycie stomatolog sprawdzi, czy nie pojawiły się początki próchnicy. Jeśli jednak na zębach wystąpią jakiekolwiek niepokojące zmiany, wizyta powinna nastąpić wcześniej. Kolejne wizyty, podobnie jak u dorosłych, powinny odbywać się co 6 miesięcy.

Dziecko powinno poznać zasady prawidłowej higieny jamy ustnej. Gdy osiągnie 3 rok życia zaleca się wprowadzenie pasty z fluorem, ale stopniowo, w niewielkich ilościach. Ważne jest zwrócenie uwagi dziecku, jak należy prawidłowo szczotkować ząbki i że po ich umyciu należy dokładnie wypłukać usta wodą. Dzieciom w wieku 6 lat zaleca się już stosowanie nici dentystycznej.

Ortodoncja leczeniem wad zgryzu

Wady zgryzu pojawiają się u dzieci z chwilą rozwoju układu kostnego, a więc na etapie wyrastania zębów mlecznych, a później stałych. Nieleczone sprzyjają rozwojowi próchnicy, gdyż często utrudniają prawidłową higienę jamy ustnej (szczególnie problematyczne w tym przypadku jest tzw. stłoczenie zębów). Dlatego elementem profilaktyki powinna być wizyta dziecka (między 5 a 8 rokiem życia) u ortodonty, który oceni, czy zęby układają się prawidłowo. Tylko ortodonta jest w stanie zauważyć ewentualne nieprawidłowości, zalecając odpowiednie leczenie. Jest to tym ważniejsze, że wszelkie wady zgryzu znacznie łatwiej i szybciej można wyeliminować u dziecka niż u osoby dorosłej, zapobiegając w tym sposób wielu problemom.

Dieta wzmacniająca zęby

Rozmnażaniu bakterii próchnicotwórczych sprzyjają cukry proste. Pod ich wpływem bakterie wytwarzają kwasy powodujące demineralizację szkliwa. Dlatego też należy ograniczyć u dziecka spożycie słodyczy, głównie ciastek, napojów słodzonych i cukierków. Natomiast wprowadzić należ przede wszystkim warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. Ponadto w diecie dziecka powinny znaleźć się produkty mleczne zawierające wapń, będący podstawowym budulcem zębów. Pierwiastek ten wzmacnia ich konstrukcję, chroniąc jednocześnie przed działaniem bakterii próchnicotwórczych. Ważne jest też uświadomienie dziecka i negatywnym działaniu cukrów, a korzystnym warzyw i owoców, aby samo chętniej po sięgało, rezygnując z dużej ilości przysmaków.

Autor wpisu: ODENT – stomatologia i ortodoncja dla dzieci

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.