|

W Śremie zawyją syreny. 28 czerwca 2016 roku mija 60 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca 56.

W związku z obchodami 60 rocznicy Poznańskiego Czerwca 56 w dniu 28 czerwca 2016 r. o godz. 6.30, na terenie Śremu zostaną uruchomione syreny alarmowe na czas 1 minuty.

28 czerwca 2016 roku mija 60 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca 56. Demonstracje robotnicze w Poznaniu przeciwko pogarszającym się warunkom życia zostały krwawo stłumione przez aparat władzy komunistycznej. W walkach ulicznych zabitych zostało 70 demonstrantów. Wydarzenia Poznańskiego Czerwca 56 roku były pierwszymi skierowanymi przeciwko systemowi komunistycznemu. Powstanie Poznańskie zapoczątkowało okres przemian w europejskich państwach okupowanych przez sowietów.

Poznan1956001

Poznański Czerwiec (Czerwiec ’56) – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Obecnie przez część historyków i uczestników Czerwiec ’56 bywa określany także jako poznański bunt, rewolta oraz powstanie poznańskie.

Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca (w tzw. czarny czwartek) w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań (w latach 1949-1956 noszących nazwę Zakłady im. Józefa Stalina Poznań – w skrócie ZISPO) i przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciw władzy.

Stłumiony przez liczące ponad 10 tys. żołnierzy oddziały ludowego Wojska Polskiego pod dowództwem wywodzącego się z Armii Czerwonej generała Stanisława Popławskiego. W 2006 roku dr Łukasz Jastrząb ogłosił zweryfikowaną listę 57 zabitych i zmarłych w wyniku odniesionych ran. Jego badania potwierdził w 2007 roku Instytut Pamięci Narodowej, który ponadto uzupełnił listę Łukasza Jastrzębia o nazwisko Andrzeja Styperka zmarłego w 1964 roku w wyniku postrzału kręgosłupa, do którego doszło w Czerwcu 1956.

wikipedia.org

Podobne wpisy

3 komentarze

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.