Wystawy starych samochodów

W wielu miejscach w Polsce można natknąć się na wystawy starych, zabytkowych samochodów. Wystawy te w dużej mierze organizowane są przez prawdziwych pasjonatów motoryzacji, którzy nierzadko prezentują na nich swoje własne pojazdy. Dotyczy to zarówno samochodów takich jak Warszawy, Wartburgi, Syreny czy Trabanty, jak i popularnych w czasie PRL-u Polonezów czy Fiatów 125p.

A za granicą?

Stare samochody szczególną estymą cieszą się w Wielkiej Brytanii. W kraju tym istnieją dla nich nawet specjalne ubezpieczenia, o których informacje można znaleźć tu: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/. Brytyjczycy często organizują zloty zabytkowych pojazdów wyprodukowanych przez Porsche, Ferrari, Aston Martin czy Jaguar. Na wystawy te każdego roku przybywają tysiące mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, jak i pasjonaci oraz inwestorzy z reszty świata.

Polskie wystawy samochodów zabytkowych nie są może tak spektakularne, jednak są coraz chętniej odwiedzane, dzięki czemu mówi się o nich coraz więcej. Co ważne, stare auta prezentowane są często także przy okazji takich imprez jak Motor Show.

Wystawy największych marek

Jedną z najciekawszych polskich wystaw samochodów klasycznych w ostatnich latach była prezentacja dawnych i najnowszych modeli jaguara w Gdyni. Te niezwykłe, brytyjskie samochody można było obejrzeć z bliska – dotknąć ich, poczuć zapach tapicerki czy też zobaczyć wszystkie detale ich wykończenia. Do przygotowania tej wystawy przyczynili się w dużej mierze klubowicze JCPF, którzy w swoich garażach posiadają liczne modele Jaguarów z lat 90. ubiegłego wieku oraz z początku nowego stulecia. W Gdyni zaprezentowano więc przekrój modeli brytyjskich kociaków z ostatniego ćwierćwiecza.

Wystawy starych samochodów

Tendencje

Wszystko wskazuje na to, iż za kilka lat będzie można w Polsce podziwiać tak samo dużo aut zabytkowych jak w krajach Europy Zachodniej. Wzrost zainteresowania inwestorów, jak i zwykłych obywateli motoryzacyjnymi perełkami z pewnością przyczyni się bowiem do tego, że auta te pojawią się na wystawach, a także zaczną poruszać się po polskich drogach. Polscy inwestorzy i miłośnicy czterech kółek nie pozwolą sobie jednak na zakup pojazdów takich jak zabytkowe Rolls-Royce czy Porsche. Ceny tychże aut są bowiem zbyt wysokie, przez co możemy spodziewać się, że w naszym kraju będziemy oglądać modele zabytkowe z niższej półki, których wartość w przybliżeniu będzie oscylowała wokół 10-30 tysięcy złotych. Wartych kilka milinów czy kilkaset tysięcy złotych pojazdów raczej nie możemy się spodziewać.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.