Plac Street Workout w Parku Odlewników w Śremie: rozmawialiśmy z pomysłodawcą, Krzysztofem Lewandowskim

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Street Workout (ang. Street – ulica, Workout – trening) Jest to rodzaj ćwiczeń kalistenicznych na świeżym powietrzu, wykonywanych z użyciem elementów tzw. “małej architektury”, np. trzepaki, murki, latarnie, bramki piłkarskie, …). Obecnie w Polsce powstaje coraz więcej specjalnie do tego celu przystosowanych Parków (place zabaw dla dorosłych), wyposażonych w drążki rozmieszczone na różnych wysokościach, poręcze, lub drabinki. Jest to świetny sposób na wzmocnienie kondycji, poprawę sylwetki, oraz znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

W połowie marca informowaliśmy, że ruszyła budowa placu Street Workout w Parku Odlewników w Śremie. 2 maja nastąpi jego oficjalne otwarcie.


// (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
// ]]>

W Polsce coraz rzadziej spotkać możemy urządzenia do rozwoju fizycznego młodzieży i dorosłych ponieważ istniejące od wielu lat na osiedlach i w parkach drążki , poręcze gimnastyczne i drabinki zastępowane są placami zabaw dla dzieci lub siłowniami zewnętrznymi z których korzystają najczęściej osoby starsze.

Udało nam się porozmawiać z pomysłodawcą projektu, trenerem Sportów siłowych oraz Sportów walki, między innymi sekcji bokserskiej Warty Śrem Krzysztofem Lewandowskim:

Radosław Pawliński (naszsrem.pl): Skąd w ogóle pomysł na Street Workout w Śremie?

Krzysztof Lewandowski: Pomysł na Workout w naszym mieście powstał już dawno, lecz to nie ja bylem jego inicjatorem. W momencie kiedy wybudowano taki plac nad Jeziorem (przy plaży miejskiej w Śremie, red.) poznałem zalety treningu “na urządzeniach”, a raczej zalety treningu na placu ponieważ w klubie drążek i poręcze mamy od zawsze. Powstało ciekawe miejsce gdzie można trenować na powietrzu, natomiast brakowało tam kilku urządzeń.

RP: Co sądzisz o zdobywających ostatnio popularność tzw. siłowniach zewnętrznych? Czy te urządzenia są w ogóle użyteczne ?

KL: W Polsce coraz rzadziej spotkać możemy urządzenia do rozwoju fizycznego młodzieży i dorosłych ponieważ istniejące od wielu lat na osiedlach i w parkach drążki, poręcze gimnastyczne i drabinki zastępowane są placami zabaw dla dzieci lub siłowniami zewnętrznymi z których korzystają najczęściej osoby starsze. Brakuje tego typu urządzeń nie tylko po to, aby uprawiać sport jakim jest street workout i charakterystyczne dla niego akrobatyczne ćwiczenia ale też dla biegaczy, osób biorących udział w zajęciach fitness, korzystających z siłowni itd. Po to, żeby uzupełniały swój trening właśnie na tego typu placach.

RP: Kto może uprawiać ten sport?

KL: Ten sport może uprawiać każdy. Poza tym podobne ćwiczenia i treningi wykonywane są przez trenujących sporty wali, czy parkour. W tym wypadku mamy też kilka grup, do których ten projekt kierowałem, a są to między innymi osoby uprawiającymi sporty takie jak akrobatyka, tricks, street workout czy nawet osoby które uprawiają sporty walki takie jak boks, brazylijskie jiu-jitsu czy taekwondo. Ogólna sprawność fizyczna a ściślej wytrzymałość siłowa jest bardzo ważna podczas budowania formy. Następnie przedstawiciele służb mundurowych, którzy w swoich programach szkoleniowych przechodzą egzaminy opierające się właśnie na wykorzystaniu własnego ciężaru ciała i na końcu najważniejsza grupa czyli dzieci, młodzież !!!

RP: Spotkaliśmy się z opiniami, że popularność Street Workout’u w Polsce to tylko chwilowa moda. Gdybyś miał zachęcić innych do zainteresowania się tym sportem, co byś powiedział?

KL: Uważam, że takie twierdzenie jest nieprawdziwe, jak można dobrze zauważyć popularność zdrowego stylu życia, moda na sport ogółem w ostatnich latach bardzo szybko rośnie. Podobnie jest ze street workoutem. Ludzie szukają nowych rzeczy, nowych bodźców. Chcą się rozwijać. Myślę, że moda na ten sport dopiero w Polsce nadchodzi. Organizowanych jest coraz więcej imprez, eventów. Ten sport dopiero rozwija się u nas w kraju. A nowo powstałe place będą to potęgować.
Jest to sport który nic nie kosztuje. Jest to świetny sposób na wzmocnienie kondycji, poprawę sylwetki, oraz znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu – nic dodać, nic ująć 🙂

RP: Twój projekt został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego wspólnie z projektem Tomasza Żaka boiska Orlik również w Parku Odlewników. Drugi projekt niestety nie zyskał uznania, a szkoda, bo Park Odlewnika stałby się dużym, sportowym, ale również rodzinnymi miejscem spotkań…

KL: Taki jest tez zamysł działań na terenie Parku Odlewnika.. Dążymy do tego, aby stał się dużym, sportowym centrum spotkań. Jeżeli chodzi o rodziny, to już tak naszym zdaniem jest: place zabaw, siłownia zewnętrzna dla seniorów przyciągają cale rodziny. Chcieliśmy, aby park powiększył infrastrukturę sportowa a dzięki dodatkowemu oświetleniu zwiększyło się jego bezpieczeństwo, chociaż w niewielkim stopniu. Co do projektu boiska nie wiadomo czy w tym roku razem z Tomkiem Żakiem zdecydujemy się na powtórzenie tego projektu i czy po raz kolejny zgłosimy go do budżetu ale na pewno będziemy brać w nim udział pod szyldem „Postaw na sport w budżecie obywatelskim” 🙂

3 Responses

  1. Większość śremian wybrała między innymi właśnie plac do Street Workoutu podczas Budżetu Obywatelskiego. Zawsze można zrobić "coś" zamiast "czegoś". Po to jest właśnie Budżet Obywatelski, aby lokalna społeczność wybrała najlepszy projekt.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: