Opieka nad kotem – co będzie nam potrzebne?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Panuje nieprawdziwa opinia, że kot nie przywiązuje się do człowieka, ale do miejsca. Jest to nieprawdą, ponieważ kot przywiązuje się do człowieka tak samo, jak pies, chociaż trochę inaczej to okazuje. Ufa domownikom, ale od obcych trzyma się raczej na dystans. Da się to często zaobserwować gdy do domu przychodzą goście, których nie zna. Zwykle kot szybko czmychnie do drugiego pomieszczenia lub na dwór.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

 
Jeśli chcemy wziąć do domu kota musimy wcześniej się na to przygotować. Kot będzie potrzebował na pewno kilku podstawowych akcesoriów. Zaliczamy do nich: kuwetę, łopatkę do żwirku, miski, szczotkę do wyczesywania sierści, specjalny drapak. Oprócz tego możemy kupić lub sami zrobić jakieś zabawki, wymagające od kota doskonalenie umiejętności polowania.
Kotu, który nie wychodzi na zewnątrz, musimy kupić odpowiednią kuwetę. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów kuwet. Najbardziej komfortową, byłaby kuweta zabudowana od góry z wmontowanym dodatkowo pochłaniaczem zapachów. Żwirek nie będzie się rozsypywał na zewnątrz, a wszelkie nieprzyjemne zapachy zostaną szybko zneutralizowane. Dobrze jest jednak zdjąć z takiej kuwety drzwiczki, bo koty nie lubią całkiem zamkniętych toalet. Jedną z lepszych kocich toalet jest na przykład „Flip” z firmy Yarro:

Toaleta “Flip” z firmy Yarro
Do tego kupujemy oczywiście żwirek i łopatkę plastikową z sitkiem. Jaki żwirek najlepiej wybrać? Najlepiej samozbrylający, o wysokiej wydajności. Silikonowe, są czystsze, ale również betonitowe dobrze spełniają swoją funkcję. Można kupić też żwirek pachnący. Trzeba jednak pamiętać, o regularnym sprzątaniu kuwety. Bo nawet najładniejszy zapach żwirku nic nie pomoże, jeśli przez trzy dni nie sprzątnęliśmy ani razu kuwety.
Kolejny niezbędny zakup, to miski. Jedna na suchą karmę, druga na mokrą i trzecia na wodę. Ponieważ kot nie wypija od razu całej wody, to trzeba ją regularnie wylewać i nalewać nowej, aby była zawsze świeża. Pamiętajmy, że dorosłe koty nie piją mleka. Jeśli chodzi o karmę, to zwracajmy uwagę na etykietki i czytajmy jaka jest zawartość mięsa. Na przykład karma Animonda Cat Carny ma dokładnie opisaną zawartośc mięsa i jego rodzaj. W sumie zawiera go około 70%. Tanie karmy, mięsa mają tylko 4%. Może i zapchają kotu żołądek, ale jednocześnie będą negatywnie wpływać na jego aktywność i zdrowie.
Aby nasz kot mógł gdzieś się wspinać i wczepiać swoje pazury, co jest jego naturalnym zachowaniem, możemy kupić mu także drapak. To rodzaj kociego mebla obwiązanego sznurkiem i posiadającego kilka półek. Dzięki temu nasz kot będzie mógł się tam wspinać i wylegiwać w górnych częściach. Natomiast zabawki to zwykle jakieś piłki, sznurki itp. Można kupić gotowe, lub samemu coś zrobić. Ważne aby znaleźć czas, by trochę pobawić się nimi z kotem.

Drapak dla kota

Widać więc, że posiadanie kota wymaga paru zmian w naszym mieszkaniu. Jednak warto się na nie zdobyć, by potem wieczorami posłuchać cichego mruczenia.

Artykuł powstał przy współudziale: e-pazur.com sklep zoologiczny.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.