Internet w urządzeniach mobilnych – jak wybrać dobrą ofertę?

Coraz nowocześniejsze urządzenia mobilne pozwalają nam korzystać z internetu w sposób niemal nieograniczony. Już nie musimy wykorzystywać do tego celu komputera stacjonarnego albo laptopa – teraz z łatwością obsłużymy większość stron internetowych za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu. Decydując się na takie rozwiązanie, warto dobrze rozważyć oferty proponowane przez różnych dostawców.

Jak działa internet mobilny?

Internet mobilny to sposób dostępu do sieci umożliwiający łączenie się z nią w dowolnym miejscu – jedynym warunkiem jest dostępny zasięg sieci komórkowej. Możemy z niego korzystać za pomocą urządzeń przenośnych, takich jak tablet czy smartfon, ale także stacjonarnych. Dzięki temu jest on nie tylko doskonałym uzupełnieniem internetu stacjonarnego, lecz może być również dla niego świetną alternatywą. Aby móc połączyć się z internetem mobilnym, potrzebujemy urządzenia z wbudowanym modemem lub zewnętrznego modemu, który podłączymy do urządzenia.

 

Kluczowe elementy: transfer i prędkość

Poszukując idealnej oferty internetu mobilnego, musimy uwzględnić kilka elementów. Pierwszym z nich jest prędkość. Nie jest ona stała, zależy bowiem od stosowanej przez operatora technologii transmisji danych. Co więcej, najbardziej nowoczesne i – co za tym idzie – najszybsze technologie obejmują tylko część obszaru kraju, w innych miejscach ustępując starszym, wolniejszym sposobom transmisji. Oznacza to, że będąc w dużym mieście, skorzystamy z internetu szybciej, niż udając się na wakacje w góry lub na weekend na działce. Musimy pamiętać także o tym, że rzeczywista prędkość transferu uzależniona jest od liczby użytkowników na danym obszarze. Oprócz obciążenia sieci istotnym czynnikiem jest też siła sygnału, czyli po prostu zasięg. Jeśli mieszkamy poza miastem, warto pokusić się o przetestowanie usługi przed podpisaniem umowy. Pozwoli nam to upewnić się, że zasięg danego operatora pozwala na wygodne korzystanie z internetu. Kolejnym punktem, z którym należy się zapoznać, wybierając internet do urządzenia mobilnego, jest transfer. Pod tym sformułowaniem kryje się miesięczny limit pobierania danych stosowany przez wszystkich dostawców – po jego przekroczeniu prędkość pobierania danych znacznie zwalnia, znacznie utrudniając korzystanie z sieci.

 

Abonament czy pre-paid?

Decydując się na internet dostępny za pośrednictwem urządzenia mobilnego, musimy rozważyć dwie podstawowe możliwości. Pierwszą z nich jest długoterminowa umowa abonamentowa. Korzystna jest przede wszystkim wtedy, kiedy planujemy częste i trwające dość długo korzystanie z sieci. Druga możliwość to internet pre-paid – zaletą takiej oferty jest brak comiesięcznej opłaty, koszt naliczany jest na podstawie ilości pobranych i wysłanych danych. Tego rodzaju internet mobilny najlepiej nadaje się do sporadycznego użytkowania.

 

Wybierając internet do urządzenia mobilnego, musimy zastanowić się, jak często będziemy z niego korzystać i do czego będzie nam potrzebny. Jeśli planujemy od czasu do czasu sprawdzać pocztę, korzystnie wypadnie oferta pre-paid. W przypadku częstszego użytkowania internetu lepiej będzie zdecydować się na abonament. W bogatej ofercie operatorów znajdziemy propozycje zarówno droższe (bardzo szybkie, z dużym transferem), jak i tańsze (o mniejszej prędkości oraz mniejszym transferze). Dobrze dobrana oferta to taka, która najlepiej odpowiadać będzie naszym potrzebom.

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. to że lepiej nie wchodzić w jakieś abonamenty na 2 lata to już chyba wie każdy ale jeśli chodzi o lte u nas to spoko się sprawdza np. aero2 i w sumie tanio wychodzi

      1. na stronie aero2 masz mapę zasięgu więc sobie możesz dokładnie sprawdzić zasięg, ale jak dla mnie jest spoko

        1. BTW czy aero2 dalej udostępnia też bezpłatny dostęp do internetu, bo kiedyś o tym słyszałem, a potrzebuję dla mamy jakiś internet do domu po taniości 😉

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.