Znalezienie idealnego biura wcale nie jest takie proste

Wynajęcie biura dla firmy wydaje się być banalnie prostym zadaniem. Znaleźć lokal, podpisać umowę, wprowadzić się. Sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana. Nieprzemyślany wybór, w efekcie kiepskie biuro, znacznie obniży jakość pracy i wydajność pracowników.
Niedoszacowanie czasu i potrzeb

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez poszukujących nowego biura jest… niedoszacowanie czasu. Kiedy zabieramy się za poszukiwanie zbyt późno to zwykle nie wiemy czego szukać. Która lokalizacja najlepiej będzie odpowiadać pracownikom i klientom? Który najmujący oferuje najkorzystniejsze zachęty? Po prostu nie ma czasu na szukanie najlepszych propozycji.

Do tego dochodzą również błędne wyliczenia zapotrzebowania na powierzchnię. Jeśli zamierzamy wynająć biuro na najbliższe 10 lat,  to czy wzięliśmy pod uwagę możliwości rozwoju firmy? To, że może potrzebować więcej miejsca, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia nowych pacowników? Mało tego, brak konkretnego planu aranżacji, urządzanie biura “na gorąco” także nie przynosi najlepszych efektów. W rezultacie przestrzeń jest najczęściej wykorzystana nieefektywnie.

Niedoszacowanie kosztów

Przez brak czasu najemcom, zdarza się również nieprawidłowo wyliczyć koszty. Nie ma czasu na dokładne wyliczenia dotyczące kosztów wykończenia budynku. Jeśli wszystko jest robione na ostatnią chwilę to możemy być pewni, że przepłacimy. Możemy także wpaść w masę pułapek – wysokie rzeczywiste koszty utrzymania powierzchni, konieczność dodatkowych remontów czy brak miejsc parkingowych bezpłatnych dla pracowników i klientów.  Podpisujemy po prostu niekorzystne umowy. Z reguły im więcej czasu przeznaczymy na poszukiwanie nowego biura i negocjacje warunków z jego właścicielem – tym lepiej.

Brak przygotowania

Załóżmy, że znaleźliśmy idealną lokalizację. Blisko węzłów komunikacyjnych, z parkingami, nowocześnie urządzone i odpowiadające naszym potrzebom. Skąd mamy mieć jednak pewność, że… nie zawiedzie nas sąsiedztwo? Może to być okolica wymagająca rewitalizacji społecznej, a może w planach zagospodarowania przestrzennego jest budowa w okolicy wysypiska śmieci? Lub cmentarza? Wartość inwestycji leci łeb na szyję.

Zadanie dla eksperta

Nie każdy ma czas na poszukiwania idealnego biura, gdy ma pod sobą całą firmę. Rozwiązaniem problemu i sposobem na uniknięcie wszelkich wpadek jest oddelegowanie do tego zadania jednej osoby, kierownika projektu. Najlepiej doświadczonego w tego typu zadaniach. Jeśli nie masz takiej osoby w zespole, zatrudnij zewnętrznego eksperta.

Zobacz również:http://www.officemap.pl/

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.