Uczniowie śremskiego Ekonomika na zajęciach w Solaris Bus&Coach S.A. w Bolechowie

W dniu 9 lutego br. logistycy i spedytorzy z klasy 4 LS ze śremskiego Ekonomika odbyli zajęcia w przedsiębiorstwie Solaris Bus & Coach S.A. w Bolechowie.

Solaris Bus & Coach S.A. to przedsiębiorstwo rodzinne, którego założycielami i właścicielami są Solange i Krzysztof Olszewscy. Firma jest liczącym się w Europie polskim producentem autobusów miejskich, międzymiastowych i specjalnych oraz trolejbusów i tramwajów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku fabrykę w Bolechowie pod Poznaniem opuściło już ponad 12 000 pojazdów. Jeżdżą one po drogach 29 krajów. Połączenie wizji i doświadczenia właścicieli przedsiębiorstwa z entuzjazmem młodej załogi pozwoliło stworzyć doskonałą organizację pracy i warunki do osiągania kolejnych sukcesów.

Solaris w krótkim czasie stał się firmą wytyczającą trendy w swojej branży. Od wielu lat jest niepodważalnym liderem rynku autobusowego w Polsce. Z kolei w Niemczech należy do grona największych dostawców autobusów miejskich.

Zajęcia w Solarisie składały się z dwóch części. W pierwszej części zajęć Pan Marcin Napierała przedstawił (w postaci wykładu wzbogaconego środkami multimedialnymi) genezę i rozwój przedsiębiorstwa, profil produkcji, rynki sprzedaży produktów, skupiając się na prezentacji procesu produkcyjnego oraz parametrów technicznych produkowanych środków transportu (autobusy, tramwaje, trolejbusy) oraz na ich zastosowaniu w logistyce (transporcie). Następnie specjaliści ds. zatrudnienia przedstawili wymagania dotyczące zatrudnienia na poszczególnych stanowiskach, zwracając uwagę na zasadność kształcenia zawodowego (zdobywania doświadczenia zawodowego) ułatwiającego, poprzez nabycie konkretnych umiejętności, zatrudnienie na określonym stanowisku.

W drugiej części zajęć Pan Napierała oprowadził uczniów po halach produkcyjnych, przedstawiając proces produkcyjny od powstania szkieletów środków transportu (zakłady w Środzie Wielkopolskiej), poprzez malowanie pojazdów, bardzo skomplikowany montaż, kończąc na prezentacji gotowych wyrobów. Zajęcia w przedsiębiorstwie zakończyły się wymianą spostrzeżeń na temat procesu produkcyjnego (logistyka produkcji), trendów w produkcji, kosztów produkcji i cen środków transportu, a także organizacji transportu z wykorzystaniem pojazdów produkowanych przez Solaris.

Damian Wiza, Zespół Szkół Ekonomicznych w Śremie

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.