Alergia, a wymioty po mleku modyfikowanym

Jednymi z najczęściej pojawiających się problemów w opiece nad niemowlętami są wymioty i ulewanie. Małe dziecko rodzi się z jeszcze niedojrzałym układem pokarmowym, ma bardzo wrażliwy żołądek, a coraz więcej dzieci dodatkowo cierpi z powodu alergii pokarmowych, co wpływa na ich reakcję na podawane mleko. U dzieci karmionych piersią to problem rzadki, ale z wymiotami po mleku modyfikowanym boryka się sporo niemowląt i ich rodziców.

Ulewanie a wymioty

Warto w pierwszej kolejności rozróżnić ulewanie od wymiotowania. Wielu rodziców bowiem twierdzi, że ich dziecko wymiotuje, gdy tylko zauważą na buzi i ubranku parę kropli mleka. A to nic innego jak ulewanie, czyli efekt niedojrzałości układu pokarmowego. Dziecko może ulewać zarówno od razu po jedzeniu, nieprzetrawionym mlekiem, jak i godzinę później, już lekko przetrawionym mlekiem, przypominającym wyglądem i zapachem kefir. Jeśli dziecko ulewa, to należy je zawsze odbijać po posiłku, a do spania układać je na boczku, z główką nieco uniesioną na płaskiej, sztywnej poduszce, a nie na plecach. Po jakimś czasie maluch wyrośnie i problemy z ulewaniem i brudzeniem ubranek swoich, jak i mamy, znikną. Jeśli jednak zaraz po posiłku albo nawet kilkadziesiąt minut po nim dziecko wymiotuje dużą ilością mleka i z dużą siłą (“chlustające wymioty”), to należy zgłosić się do lekarza pediatry. Takie wymioty trwające dłużej niż dzień czy dwa doprowadzić mogą do niedożywienia dziecka, odwodnienia oraz podrażnienia przełyku. Jeśli lekarz wykluczy chorobę wirusową, czyli nieżyt żołądka lub tzw. “grypę żołądkową”, to może oznaczać, że dziecko nie powinno otrzymywać dotychczasowego mleka modyfikowanego.

W poszukiwaniu rozwiązania

Wymioty po mleku modyfikowanym mogą dotyczyć jednego z produktów, na przykład mleka konkretnej marki, jak i wszystkich rodzajów mieszanek. Aby wymioty po mleku modyfikowanym ustąpiły, należy zmienić je na mieszankę bezmleczną, przeznaczoną dla dzieci ze skazą białkową. Jeśli dziecko po około 3 tygodniach od zamiany mleka modyfikowanego na inną mieszankę przestaje mieć objawy żołądkowe, to znak, że faktycznie problemem mogła być alergia. Pomóc może także zagęszczanie mleka specjalnym dodatkiem kupowanym w aptece lub podawanie mleka o gęstej konsystencji. Pamiętajmy jednak, że wszelkie zmiany w diecie niemowlaka należy przeprowadzać pod ścisłą kontrolą lekarza rodzinnego, pediatry, a nawet alergologa. W trudnych przypadkach maluch może dostać skierowanie także na badanie USG jamy brzusznej.

Pranie ubranek

Wymioty po mleku modyfikowanym nie tylko problem zdrowotny, ale także przysparza on wiele kłopotów podczas prania ubrań dla dzieci. Są one bowiem bardzo brudzące i mają nieprzyjemny zapach, dlatego przy dziecku z takimi objawami trzeba mieć zawsze zapas ubrań i ściereczek, a nawet zapasowe komplety pościeli i prześcieradeł. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i plam, trzeba je prać w skutecznym proszku, który działa także w niskich temperaturach (takich wymagają ubranka kolorowe), ale też nie podrażnia delikatnej skóry dziecka. Ponieważ dużo dzieci z alergiami pokarmowymi ma także alergie skórne, dlatego proszek do prania musi być przeznaczony także dla małych alergików.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.