Zasady bezpieczeństwa podczas spawania

Spawanie to czynność wymagająca nie tylko wprawy, doświadczenia, czy odpowiednich umiejętności, ale również zapewnienia sobie bezpieczeństwa podczas pracy. Jaki strój ochroni nas w trakcie używania spawarki?

Tam, gdzie prowadzone są prace spawalnicze z całą pewnością należy zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa, które ochronią pracownika przed poparzeniami i innymi zagrożeniami. Nie istnieją żadne regulacje prawne odnoszące się co do tego jaki strój powinien mieć spawacz – wszystko zależy więc od rodzaju wykonywanej pracy oraz innych warunków panujących w danym zakładzie. Oczywiście również osoby wykonujące drobne naprawy w gospodarstwie domowym, z wykorzystaniem urządzeń spawalniczych, z całą pewnością powinny zadbać o ochronę przed poparzeniami i szkodliwym dymem.

Uwaga na oczy!

Podczas prac spawalniczych powstaje bardzo jasne światło. Brak odpowiedniej ochrony oczu może więc doprowadzić do uszkodzeń rogówki objawiającej się m. in. wrażeniem obecności piasku pod powiekami. Niezbędnym elementem stroju ochronnego jest więc specjalna maska spawalnicza dostosowana do rodzaju wykonywanych prac. Sklepy oferujące tego typu produkty umożliwiają wybór pomiędzy wieloma modelami, zależnie od potrzeb klienta, jak np. na http://emaks.pl/spawanie/maski-spawalnicze.html. Są one wykonane z tworzywa najwyższej jakości – lekkiego i wytrzymałego. Ponadto nowoczesne maski spawalnicze często mają regulację czułości na światło, a także czasu reakcji, dlatego uwzględniając rodzaj wykonywanej pracy i oczywiście własne preferencje możemy odpowiednio ustawić jej parametry. Niektóre z nich jak np. automatyczna maska spawalnicza Metalator ochroni oczy nie tylko podczas spawania, ale również szlifowania.

Zasady bezpieczeństwa podczas spawania

Baterie słoneczne nie wymagają wymiany, a ponadto oferowane przez producentów modele mają regulowane paski, co zapewnia komfort użytkowania. Poszukując idealnej maski zwróćmy uwagę, czy jest ona lekka – noszenie na głowie sporego ciężaru to zdecydowanie zbyt duże obciążenie, zwłaszcza podczas długotrwałej pracy.

Groźne iskry

W trakcie spawania ulatnia się szkodliwy dym, dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia – drobne naprawy w garażu wykonujmy zawsze przy szeroko otwartych drzwiach, a jeśli trwają one dłużej, możemy zastanowić się nad maską przeciwpyłową. Spawanie wiąże się nie tylko ze szkodliwym dla naszych oczu światłem, czy oparami, ale również grozi poparzeniami. Stopiony metal ma bardzo wysoką temperaturę, więc koniecznie należy przed przystąpieniem do pracy włożyć ochronne rękawice. Może to również zniwelować ryzyko bolesnego oparzenia w przypadku gdy odruchowo sięgamy po nagrzany metal, np. aby go obrócić. Oczywiście musimy pamiętać o ochronie przed iskrami całego ciała – nie tylko dłoni. Zagrożenie wywołaniem pożaru podczas spawania jest bardzo duże – rozgrzana iskra może spaść na coś łatwopalnego, a my nawet nie zauważymy płomieni mając na głowie maskę z zaciemnioną szybką. Sprawdźmy więc przed pracą, czy w pobliżu nie ma potencjalnych źródeł pożaru i trzymajmy pod ręką gaśnicę do stosowania na urządzenia elektryczne lub wiadro z piaskiem.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.