Trudna sytuacja Wodnika Śrem w związku z zagrożeniem zamknięcia basenu

W związku z artykułami opublikowanymi w ostatnim czasie w prasie dotyczącymi basenu zarząd Klubu Sportowego Wodnik Śrem zwrócił się do spółki Śremski Sport będącym właścicielem obiektu o wyjaśnienie kwestii remontu.

W dniu dzisiejszym nasz klub otrzymał oficjalne pismo informujące o konieczności zamknięcia basenu od stycznia 2016 r. Jako zarząd jesteśmy głęboko zaniepokojeni zaistniałą sytuacją. Rozumiemy konieczność podjęcia remontu obiektu przy ul. Staszica, . Jest on rzeczywiście w kiepskim stanie. Jeżdżąc po Polsce i bywając na wielu basenach nie widziałam nigdzie aby chlor był dodawany ręcznie np. do jacuzzi a u nas technologia nadal z PRL-u Widzimy to już od lat.

Zamknięcie basenu uniemożliwi jednak klubowi codzienne funkcjonowanie w zakresie prowadzenia treningów pływania sportowego i synchronicznego, nauki pływania oraz doskonalenia pływania przez członków naszego klubu.
Wyszkolenie w pełni ukształtowanego zawodnika to nieprzerwany, kilkuletni proces. Całkowite wykluczenie z treningów na okres kilku miesięcy może zaprzepaścić naszym zawodnikom możliwość prawidłowego rozwoju i osiąganie życiowych sukcesów. Rozpatrujemy więc możliwość dojazdów na jeden z pobliskich basenów (Kościan, Gostyń lub Kórnik) w celu kontynuacji szkolenia. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami (transport, wynajem torów). Mieliśmy już taką sytuację w roku 2006 przy okazji zmiany dachu na obiekcie przy ul. Staszica. Nie było to łatwe ani dla zawodników ani dla trenerów. Trwało to cztery miesiące, ale wiedzieliśmy, że wrócimy wkrótce na nasz basen.

Jesteśmy w stanie się do tego przygotować, ale musimy mieć pewność, że basen będzie istnieć.
Klub działa także na innej płaszczyźnie. Od trzech lat prowadzimy działalność w zakresie nauki pływania. Szkółka Pływacka „Żabka” cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci i rodziców. Co roku uczymy pływać 120 dzieci. Przeprowadziliśmy już nabór na szkolenie od września do grudnia 2015 roku.
Jako klub nie jesteśmy jednak w stanie zapewnić kontynuacji Szkółki w roku 2016.
Będziemy zmuszeni zawiesić tą jakże potrzebną działalność dla dzieci. Ufamy, że szybko i sprawnie przeprowadzony remont umożliwi nam wznowienie działalności w pełnym zakresie w trzecim kwartale roku 2016.
Klub Sportowy WODNIK Śrem jest jedynym klubem działającym na terenie gminy, który nie ma możliwości wyboru obiektu niezbędnego do prowadzenia treningów. Boisk i sal sportowych jest wiele w naszej gminie, natomiast basen jest tylko jeden. Jeśli nie będziemy mieli w perspektywie otwartego basenu będziemy zmuszeni zakończyć naszą działalność.
Oprócz szkolenia sportowego i nauki pływania chciałabym zwrócić uwagę także na jeszcze jeden aspekt działalności naszego klubu. Nasi wychowankowie poprzez udział w szkoleniach i kursach WOPR, zasilają co roku szeregi ratowników wodnych. Można ich spotkać na plażach gminy Śrem, Książ, Dolsk a także na plażach nadmorskich. W dobie nacisku na bezpieczeństwo nad wodą jest to nieoceniony „plus” istnienia basenu oraz działalności klubowej Wodnika.
Ponadto pracując na co dzień na basenie widzimy ile ludzi korzysta z niego w celu rehabilitacji ruchowej. Są to osoby ze schorzeniami kręgosłupa czy stawów( gdzie konieczna jest rehabilitacja w odciążeniu), ale także dzieci z porażeniem mózgowym, które uczą się chodzić właśnie w wodzie.

Jak wynika z powyższych słów, nie bierzemy pod uwagę możliwości całkowitego zamknięcia basenu ze względu na brak środków finansowych na jego remont. Pozbawiło by to blisko 150 dzieci Naszej Gminy możliwości uprawiania sportu pływackiego (pływania sportowego i synchronicznego), oraz około 120 dzieci rocznie nauki pływania w Szkółce Pływackiej „Żabka” (oprócz tego nie zapominajmy o nauce pływania prowadzonej przez szkoły podstawowe na poziomie wszystkich klas trzecich w całej gminie).

Jagoda Śliwińska, prezes KS Wodnik Śrem

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.