Jakim typem rowerzysty jesteś?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Planujesz zakup roweru? Sprawdź najpierw, jakim typem rowerzysty jesteś. Jeździsz jak elegantka, hipster, a może kurier? Dobierz rower pasujący do twojego stylu!

 

Elegantka

Twój rower to robiony na zamówienie cruiser lub dopieszczona holenderka. Ma modny kolor, dopasowany koszyczek, trochę ozdobnych, a mało praktycznych dodatków. Dojeżdżasz nim na lokalny bazarek, żeby kupić ekologiczne warzywa. Czasem poruszasz się po mieście, ale nie wszędzie – przecież nie chcesz narazić się na kradzież swojego cacka. Jeździsz powoli, w pozycji dumnie wyprostowanej i spoglądasz na wszystkich z góry.

Hipster

Zwykle męska wersja elegantki. Twój rower to holenderka lub wyciągnięty ze śmietnika składak. Pojazd jest w kiepskim stanie technicznym – skrzypi, rdzewieje, a lampka na dynamo przestała działać w ubiegłym wieku. Ale to nie jest dla ciebie ważne, bo przecież stawiasz na ekologię. Niektórzy hipsterzy wybierają szybkie koło, często nie potrafiąc na nim jeździć, co przekłada się zagrożenie w ruchu lądowym.

Król szosy

Poruszasz się po mieście na rowerze szosowym z ogromną prędkością. Masz profesjonalny strój – obcisłe spodenki z żelowym wkładem na pupie i koszulkę jakiegoś teamu, o którym nikt nie słyszał. Nie zwracasz uwagi, jak śmiesznie wygląda twój tyłek, kiedy wchodzisz do sklepu po bułki. Rowerem dojeżdżasz wszędzie – do pracy czy na zakupy. Na spotkania towarzyskie nie jeździsz, bo wolisz w tym czasie przejechać się pod miasto.

Kurier

Profesjonalna odmiana króla szosy. Po mieście jeździsz szybciej niż samochody, nigdy nie stoisz w korkach i na czerwonym. Wykorzystujesz ścieżki rowerowe, ulice i wszelakie skróty, aby dotrzeć do celu. Boją się ciebie piesi i kierowcy, a nawet inni rowerzyści. Dbasz o rower, bo jest nie tylko twoim środkiem transportu, ale też narzędziem pracy.

BMXowiec

Ciągle nie wyrosłeś z jazdy na rowerze BMX, luźnych ciuchów i czapki z daszkiem. Rower nie służy ci do przemieszczania się, tylko do popisywania się przed dziewczynami. Jak jedziesz, to zaczepiasz kolanami o kierownicę, więc aby to zatuszować co dwa metry wykonujesz jakiś trick. W towarzystwie chwalisz się siniakami i krzywo zrośniętymi złamaniami, taki z ciebie kozak.

Jak wybrać właściwy rower?

Przed zakupem roweru trzeba znać swoje upodabnia i ograniczenia oraz określić, po jakim terenie będziemy jeździć. W warunkach miejskich warto być elegantką – rowery miejskie są świetnie przystosowane do jazdy po utwardzonych drogach i chodnikach. Wyprostowana sylwetka sprzyja wygodnemu przemieszczaniu się na krótkich i średnich dystansach. Jeśli wolisz szybszą jazdę, to zdecyduj się na rower crossowy, który dzięki przednim amortyzatorom ułatwi pokonywanie wysokich murków i innych utrudnień podczas jazdy w mieście. Do naprawdę szybkiej, profesjonalnej jazdy wskazany jest wybór roweru szosowego. Jego lekka konstrukcja sprzyja dużym prędkościom, ale łatwo ulega uszkodzeniom na dziurawych drogach i wystających krawężnikach. Rowerem, który nie nadaje się do jazdy miejskiej jest góral. Nie wiadomo skąd wzięło się przekonanie, że ten typ roweru jest uniwersalny i sprawdza się w każdych warunkach. Lepszy do różnych zadań będzie rower crossowy, a w MTB możemy zainwestować, jeśli mamy w planach wycieczki górskie.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z serwisem Nokaut.pl.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.