Nie bądź jeleń, weź paragon, czyli śremski Ekonomik w Urzędzie Skarbowym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Dnia 7 marca 2015r., uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych ze Śremu oraz uczestnicy kursów kwalifikacyjnych, pod opieką pani Elżbiety Szolek, udali się na „Dzień Otwarty” w Urzędzie Skarbowym w Śremie.

Na wstępie Pan Lucjan Piotrowski przedstawił nam ogólny zarys funkcjonowania podatków i działania Urzędu Skarbowego, a także objaśnił rodzaje i stawki podatkowe.

„Nie bądź jeleń, weź paragon” – to hasło promujące akcję „weź paragon”, z którą również zostaliśmy zapoznani. Pan Lucjan przybliżył nam wygląd paragonu oraz ukazał zalety zabierania go ze sobą po każdym dokonanym zakupie. Nie wystawienie paragonu przez sprzedawcę, wiąże się z nieodprowadzeniem podatku przez właściciela firmy.

ZATEM PRZESTRZEGAMY! Podejmując pracę w handlu musimy pamiętać o wystawianiu paragonów, nawet jeśli właściciel próbuje wmówić nam coś innego. Sankcje za brak ewidencjonowania transakcji na kasach fiskalnych są bardzo duże i nie dotyczą tylko właściciela! Kasjer również ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Kwota ta oscyluje w granicach 175 – 3500zł!

Pani Barbara Loga i Agnieszka Wawrzyniak w skrócie i z poczuciem humoru opowiedziały o ulgach i odliczeniach od przychodu (m.in. odliczeniu darowizny, za Internet) i od podatku (m.in. ulga z tytułu wychowywania dzieci, ulga dla rodziców samotnie wychowujących dzieci). Panie wspomniały również o istotnych zmianach jakie nastąpiły z rokiem 2015.

O najważniejszych krokach w podejmowaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej przypomniała Pani Ewa Walczak. Omówione zostały zasady, rodzaje identyfikacji, ewidencja skarbowa oraz druk CEiDG.

Pani Danuta Dopierała rozpatrzyła zmiany jakie dotyczą osób, które powinny mieć kasy rejestrujące. Wspomniała o karach jakie grożą nam za nieterminowe złożenie deklaracji czy niepłacenie podatków. Istnieje sposób uwolnienia się od tego ryzyka – czynny żal. Złożenie czynnego żalu sprawi, że nie będziesz podlegał karze, jednak w jak najszybszym czasie będziesz musiał uiścić w całości wymaganą należność publicznoprawną.

Kończąc wizytę, na sali obsługi klienta, Pan Lucjan Piotrowski zapoznał nas ze stanowiskiem wspierającym wysyłanie deklaracji podatkowych przez Internet. Zobaczyliśmy jak w bardzo szybki, bezpieczny i bezpłatny sposób można wysłać deklarację PIT.

Dziękujemy Pracownikom Urzędu Skarbowego za przeprowadzenie spotkania w bardzo miłej atmosferze. Z pewnością była to dla nas cenna lekcja na przyszłość.

Marta Jurga, Paulina Banaszak, Zespół Szkół Ekonomicznych w Śremie

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.